Početna strana > Hronika > Cilj gasovoda Južni tok je da se zaobiđe Ukrajina
Hronika

Cilj gasovoda Južni tok je da se zaobiđe Ukrajina

PDF Štampa El. pošta
sreda, 24. decembar 2008.

Ogromna većina gasovoda i nafotovoda koji su prema evropskim zemljama izgrađeni u vreme Sovjetskog saveza, naime, vodi preko Ukrajine. Međutim, gotovo da ne prodje nijedna godina a da se između Moskve i Kijeva ne zaoštri spor oko ukrajinskog duga za isporučeni ruski gas. Ti sporovi uvek prete da ugroze dostavu ruskog gasa zemljama EU, što se dešava i sada.

Nerešena pitanja oko isporuke gasa između Rusije i Ukrajine mogla bi već u prvim danima 2009. godine da dovedu u pitanje isporuke gasa zemljama Evrope.

Rusi kažu da im Ukrajinci duguju dve milijarde dolara za isporučeni gas, kao i da Kijev dugovanje mora da izmiri pre 31. decembra. U suprotnom, 1. januara Moskva će "zatvoriti slavine" - a budući da i ruski gas za zemlje EU putuje kroz te iste gasovode preko ukrajinske teritorije, realno je da bi u pitanje bile dovedene i isporuke gasa za Evropu.

Dopisnik BBC-ja iz Moskve DŽejms Rejnolds objašnjava:

"Mnoge zapadnoevropske zemlje, a pre svih Nemačka, prilično su zabrinute. Međutim, predstavnici Gasproma kažu da je ugovor o isporukama gasa Ukrajini odvojen od ugovora o tranzitu gasa za srednju i zapadnu Evropu kroz ukrajinske gasovode. Mislim da ruska strana time priprema teren da okrivi Kijev ukoliko dođe do obustave isporuka gasa za Ukrajinu, pa to dovede i do smanjenja količina gasa koje će stizati do Nemačke i drugih korisnika u EU. Upravo to se desilo početkom januara 2006. godine, kada su Rusi obustavili isporuke gasa Ukrajini, ali su bili pogodjeni i drugi korisnici u Evropi. Rusi su za to optuživali Ukrajinice, tvrdeći da kradu gas namenjen Evropi. Ukrajinci su to negirali, optužujući Ruse da su prestali da šalju gas za Evropu", kaže Rejnolds.

Ruski energetski gigant Gasprom već je upozorio svoje korisnike u Evropskoj uniji da bi moglo da dodje do poremećaja u snabdevanju ukoliko se najnoviji, "redovni" prednovogodišnji spor sa Ukrajinom ne reši.

Ulog je veliki za sve - poremećaj u isporukama narušio bi reputaciju Rusije kao pouzdanog snabdevača energenata; istovremeno, Ukrajini i zemljama EU ne bi bilo nimalo prijatno da usred zime ostanu bez ruskog gasa.

Pregovori Moskve i Kijeva su u toku, ali niti se dve strane slažu u procenama koliko Ukrajinci duguju, niti će Ukrajini biti lako da pronađe novac da Rusima plati taj dug - ukrajinska privreda je u velikoj krizi, nacionalna valuta je dramatično pala u odnosu na dolar, a zemlja je pritom i u ozbiljnoj političkoj krizi, zbog sukoba izmedju predsednika Viktora Juščenka i premijera Julije Timošenko.

Rusi, istovremeno, nisu baš raspoloženi da mnogo popuste, jer je i njihova privreda na ivici recesije.

(BBC)